גוף האדם, כידוע, מורכב מעצמות שונות המחוברות ביניהם. החלק המחבר בין העצמות, הם מפרקים. מדובר על חלק המחבר בין שתי עצמות או יותר ומאפשר להניח אותן בטווחי תנועה שונים. כמו כן, המפרקים מאפשרים לנו לעמוד בלחצים מכאניים מבלי שיקרה לנו דבר.

בגוף האדם יש קרוב ל-300 מפרקים שונים. לא לכולם יש אותה חשיבות, ויתרה מזו, מרבית בני האדם לא מכירים את רובם. ישנם מפרקים מסוימים שנחשבים הרבה יותר חשובים, הן בגלל אופי התנועות שהם עוזרים לנו לבצע והן בגלל העובדה שהם פעילים יותר מאחרים.

באופן טבעי, אם אנחנו רוצים שהמפרקים יעבדו כמו שצריך, הרי שעלינו לטפל בהם בצורה נכונה. לא פעם אנחנו חשים כאבים במפרק כזה או אחר, אשר יכול להשפיע על יכולת התנועה שלנו, היכולת שלנו לעשות שינוי תנועה, לשאת משקלים או לבצע פעולות סטנדרטיות אחרות.

 

מה המפרקים החשובים ביותר וכיצד הם בנויים בגוף?

המפרקים החשובים ביותר בגוף האדם, הם המפרקים של הכתף, מרפקים, ירך, ברך, לסת ואצבעות. כל אחד מהם כאמור מאפשר תנועה של העצמות באזורים אלו ובכך מאפשר לנו לתפקד בצורה שגרתית.

המפרקים בנויים מכמה חלקים, בין היתר, רקמת סחוס שמצפה את העצמות ומונעת מהם שחיקה, קרוס סינובאלי שתוחם את אזור המפרק ומשחרר נוזל שמשמן את האזור, וכן חלקים כגון רצועות, גידים, ורקמות שמרפדות את האזור. פגיעה באחד החלקים הנ"ל, יכולה לגרום נזק משמעותי למפרק.

 

איך מטפלים במפרקים בצורה נכונה

לא פעם אנחנו חשים כאב במרפק או כאב בברך, זאת כתוצאה מפעילות יתר, עומס, שחיקה, או מפגיעה חד פעמית. כאבים אלו יכולים לחלוף מהר מאוד אך אם הם לא, אזי שאנחנו צריכים לקחת בחשבון שמדובר בבעיה המחייבת טיפול. ישנם כמובן גם מקרים בהם הכאב נוצר כתוצאה מתנועה לא נכונה, מכה חזקה, מגע לא טוב, ואז הנזק עלול להיות חמור ומחייב טיפול ייחודי.

בשביל להימנע ממצב של כאב במרפק או באזור מפרק אחר, הרי שעלינו לנהוג ביתר זהירות בכל דבר שאנחנו פועלים, בוודאי אם אנחנו עוסקים בפעילות ספורטיבית, פעילות גופנית, אז התנועות שלנו עלולות להיות חדות, בפרט שינוי כיוון תנועה, דבר שעלול לייצר בעיה במפרק.

הטיפול במקרים כאלה מתחלק לכמה חלקים. תחילה מאבחנים את הבעיה, ואז בוחרים תוכנית טיפול מתאימה. ייתכן וכל מה שנידרש לו זה מנוחה, פיזיותרפיה ותרגילי חיזוק, אך ישנם מקרים כמו למשל קרע ברצונות שמחייב ניתוח משמעותי ותהליך שיקום ארוך.

אחד הדברים שאנחנו יכולים לעשות בשביל להימנע ממצבים כאלה, הם תרגילי חיזוק באזורי המפרקים. תרגילים אלו יבנו את השרירים סביב האזור, מה שיכול לשמור עלינו במקרה ונקבל מכה או דבר אחר שיכול להשפיע על התפקוד שלנו.